Blog
 

Dripper, chemex, areopress … brzmi obco, jednak dla każdego wielbiciela kawy są to nazwy dobrze znane. Jeśli znudziło Ci się tradycyjne espresso przyrządzone w ekspresie ciśnieniowym, musisz koniecznie poznać alternatywne metody parzenia kawy. Dzięki tym przyrządom , stworzysz w domu namiastkę kawowego laboratorium oraz posmakujesz ulubionego naparu w zupełnie nowej odsłonie. Dodatkowymi zaletami tego typu sprzętów jest ich cena, są dużo tańsze od tradycyjnego ekspresu ciśnieniowego. 

 

Dripper

 

DRIPPER

 

Dripper  to przyrząd uroczy w swojej nieskomplikowanej formie. Wykonany z porcelany, szkła lub plastiku… pozwala w prosty i szybki sposób przygotować kawowy napar. Idealny do przygotowania jasnych i średnio palonych ziaren kawy. Aby przygotować kawę w urządzeniu, wystarczy wyłożyć dripper papierowym filtrem, przepłukać, aby pozbyć się zapachu papieru. Następnie umieścić w filtrze odmierzoną porcję świeżo zmielonej kawy, którą okrężnymi ruchami zalewamy przegotowaną wodą o temperaturze ok 90 stopni.

 

Alternatywne metody parzenia kawy

 

CHEMEX

 

Chemex to piękne w swej formie naczynie, wykonane w całości ze szkła wysokiej jakości. Mocną stroną chemexa jest specjalnie dedykowany filtr, który przepuszcza mniej olejków, dzięki czemu napar jest klarowny, czysty, delikatnie herbaciany w wyglądzie. Obsługa jest równie prosta jak w przypadku drippera, temperatura wody użytej do parzenia nie powinna przekroczyć 96 stopni.

 

Alternatywne metody parzenia kawy

 

AEROPRESS

 

AeroPress to proste w obsłudze i formie narzędzie do przygotowania kawy. Stworzone w 2005 roku przez amerykańskiego konstruktora zabawek Alana Adlera. Urządzenie kształtem oraz sposobem działania zbliżone jest do strzykawki. Aby przygotować kawę musimy użyć filtra, wsypać odpowiednią porcję kawy, następnie przecisnąć napar prosto do filiżanki. Uzyskana w ten sposób kawa jest ciemna i nieco mętna, jednak smak zmielonego ziarna jest idealnie podkreślony.

Live Instagram